• Światowy Dzień Serca oraz Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
        • 18.10.2022
        • Światowy Dzień Serca oraz Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

• 29 września obchodziliśmy dwa święta - Światowy Dzień Serca oraz Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Chcąc nie tylko propagować wśród uczniów czytelnictwo - ze wszystkimi płynącymi z tego korzyściami - ale także dbając o poszerzenie wiedzy na temat serca, przyłączyliśmy się do Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem”.
          Pomysłów na obchody tych dwóch pięknych świąt nie zabrakło. W całej szkole tego dnia królował kolor czerwony – szczególnie w strojach uczniów i nauczycieli. Na szkolnych korytarzach zawisły plakaty informacyjne dotyczące korzyści jakie niesie ze sobą głośne czytanie oraz zawierające informacje na temat budowy serca oraz profilaktyki chorób układu krążenia. Z pewnością były one okazją do powtórki dla uczniów klas starszych, którzy wzięli udział w konkursie biologicznym „ Z serem”. Jego laureatami zostali:
          I miejsce: Tomasz Wawrzyczek
          II miejsce: Jakub Mania Małgorzata Korkuz
          III miejsce: Jan Jastrzębski
          Nauczyciele klas młodszych głośno czytali uczniom „Bajkę o sercu”, która stała się inspiracją do poważnych rozmów na temat tego, co szkodzi naszemu sercu, a co jest dla niego korzystne. Klasy 4c i 7a stworzyły mini-plakaty dotyczącą profilaktyki chorób serca, a klasa 5b tworząc mapę myśli wykazała jak różne mogą być skojarzenia z nim związane.
          W szkolnej bibliotece uczniowie mogli obejrzeć tematyczną wystawę książek oraz zapoznać się z okolicznościową gazetką prezentującą cytaty o sercu pochodzące ze znanych utworów literackich. Uczniowie korzystający z czytelni wysłuchali opowiadania Justyny Bednarek „Historie spod podłogi. Serce” - odwiedzili niezwykły dom, w którym mieszkają małe kłębki kurzu o wielkim sercu. Dzieciaki dowiedziały się, że „dom to coś znaczniej więcej niż tylko ściany, podłoga i sufit, to bliscy i to, co nas z nimi łączy: codzienność, wspomnienia i marzenia.” Każdy kto wypożyczył tego dnia książkę otrzymywał zakładkę: serduszko z cytatem oraz łamigłówkę – labirynt. Na tych, którzy chcieli się zrelaksować czekała odpowiednia kolorowanka.
          Koordynator akcji: Barbara Kołodziej