Nowa galeria Zabawa karnawałowa inaczej została dodana do albumu fotograficznego
10 lutego uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w Dniu Stroju Karnawałowego Bawili się świetnie !!!
Nowa galeria Zabawa karnawałowa inaczej została dodana do albumu fotograficznego
10 lutego uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w Dniu Stroju Karnawałowego Bawili się świetnie !!!
Nowa galeria Klasowy Konkurs Matematyczny Żyrafa w klasie 3a została dodana do albumu fotograficznego
ewa lis
7 lutego 13 uczniów klasy 3a brało udział w Klasowym Konkursie Matematycznym "Żyrafa"
1 miejsce ex aequo z tą sama ilością punktów zajęły - Joanna Żołnowska i Katarzyna Morawska
2 miejsce - Klaudia Oleksy
3 miejsce - Hanna Mróz
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom.
8 LUTEGO - DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku.
W Polsce DBI organizowane jest od 2005 roku przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
Celem DBI jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.Nasza szkoła również włącza się w obchody DBI.
Więcej informacji: https://liblink.pl/7Q81y0Mu9U
Dziś,13 grudnia 2021 roku przypada czterdziesta rocznica wprowadzenia stanu wojennego!
Był to bardzo ciężki czas dla Polaków . Na ulice wyszło wojsko, zamknięto kina i teatry, wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju. Godzinę policyjną , kontrole, rewizje …strach i lęk. Rozpoczął się „Czas Apokalipsy” dla kilku tysięcy, działaczy Solidarności, internowanych w celu odseparowania od reszty narodu. Stan wojenny to również tragedia górników z kopalni Wujek, demonstrantów w Gdańsku czy innych represjonowanych ofiar władz komunistycznych.
Aby upamiętnić te wydarzenia Nasza Szkoła wzięła udział w projekcie pod patronatem Pani Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej oraz Pana Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego: „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY!”.
W ramach projektu uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w prelekcji filmu ,,Nie zabierajcie mamy ,’’ oraz w Wojewódzkim Konkursie Literackim „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich” .
W Sali historycznej zaprezentowana została wystawa upamiętniająca 40-tą rocznice stanu wojennego.
Nauczyciele zaś poszerzyli wiedzę , poprzez uczestnictwo w cyklu wykładów „Odkrywamy historię Solidarności”.
Aby jeszcze mocniej przeżyć te wydarzenia, dziś wcześniej zadeklarowani uczniowie klas 7 i 8 wezmą udział w szkolnym konkursie wiedzy o stanie wojennym.
Pozostałych uczniów klas 7 i 8 zapraszamy do uczestnictwa w konkursie ,,Stan wojenny w naszym mieście ,’’przedstawiony na plakacie .
Wszystkie te działania mają na celu rozbudzenie świadomości na temat minionych wydarzeń oraz zachowane ich w pamięci na wiele pokoleń .
Nauczyciele historii.
W klasach, w sekretariacie, w szatniach, na korytarzach, na świetlicy, na sali gimnastycznej i na boisku. Na dywanach, na krzesłach i na ławeczkach. Na stojąco i na leżąco, a także całkiem porządnie - na siedząco. Wszędzie zapanowała PRZERWA. Niezwykła PRZERWA, bo PRZERWA NA CZYTANIE!
W tym roku cała społeczność naszej szkoły (uczniowie i nauczyciele oraz inni pracownicy) wzięła udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji Przerwa na czytanie. Jest ona realizowana w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom.
18 października od godziny 8.30 ta wyjątkowa PRZERWA zapanowała w klasach 1a, 2a, 2b, 3a, 3b, 1c, a 19 października od godziny 11.45 we wszystkich pozostałych. Co czytaliśmy? Książki przyniesione z domu lub wypożyczone ze szkolnej biblioteki. Zabawne i poważne, grube i cienkie, nowiuteńkie i całkiem stare. Jak czytaliśmy? Cicho, tylko dla siebie i głośno -dla innych. Niektórzy szybko połykali kolejne strony, inni powolutku, wodząc paluszkami po tekście odczytywali zdania (brawa dla naszych pierwszaczków!). W ramach dodatkowych atrakcji tego dnia w naszej szkole zagościł Harry Potter, Batman, Czerwony Kapturek i inni bohaterzy książek. Miło było ich spotkać na korytarzach i w klasach. Powstały również plakaty z wyjątkowo pomysłowymi hasłami zachęcającymi do czytania. To była bardzo udana PRZERWA!
Organizator akcji: Barbara Kołodziej
Galeria Pasowanie 2021 została dodana do albumu fotograficznego
w budowie
30 września
Szkoła Podstawowa nr 4 została zgłoszona do realizacji projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”. W naszej szkole zostaną podjęte działania upamiętniające 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981
Joanna Bućko-Krzyżaniak
Dzisiaj w naszej szkole odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.
Oddano 198 głosów:123 na Antoniego Ciska oraz 75 na Zuzannę Cieślik.
Tym samym przewodniczącym zostaje Antoni Cisek, a wiceprzewodniczącą Zuzanna Cieślik.
GRATULUJEMY!
25 czerwca odbyło się pożegnanie klas 8 Naszej Szkoły.
Podczas uroczystości uczniowie klas 8 dokonali uroczystego przekazania sztandaru szkoły klasom 7. Wychowawcy klas 8 Pani Irena Łabuz ,Pani Maria Matyja oraz Pan Marek Jagielski wręczyli swoim absolwentom Świadectwa ukończenia Szkoły Podstawowej!
Pani Dyrektor Agata Madej pożegnała ósmoklasistów i życzyła im sukcesów w dalszym życiu.
Za przygotowanie akadmi odpowiedzialni byli wychowawcy klas 7.
autor tekstu: Izabela Szklanny
Chcieliśmy poinformować, że tegoroczną edycję Szkolnego Mam Talent w kategorii 1-3 wygrała Alicja Synaszko z kl.3a, a wyróżnienie zdobyły Lila Wróżek i Antonina Woźny również z kl. 3a.
W kategorii 4-8 I miejsce zdobył Tomasz Świtała z kl.8b, natomiast wyróżnienie uczennica kl.4b Alicja Kabata.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów.
Katarzyna Brych i Joanna Szwarczewska-Nędza
Nowa galeria Tydzień Bezpieczeństwa została dodana do albumu fotograficznego.
Czego nauczyli się uczniowie klas młodszych?
Dowiecie się czytając Wydarzenia 2020/2021_Tydzień Bezpieczeństwa z SP4.
Który numer alarmowy obowiązuje w Polsce? Ile wykonujemy wdechów ratowniczych? Jakie wyposażenie podstawowe ma przy sobie Policjant? Czy Strażak może bać się ognia?
Na te wszystkie pytania i inne udzielą Wam odpowiedzi sami Funkcjonariusze w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa, który organizujemy na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 im. L. J. Kerna w Jastrzębiu-Zdroju od 14.06. do 18.06.2021 roku.
W ramach naszej akcji zaprosiliśmy do szkoły policjantów i strażaków, którzy przeprowadzą dla uczniów klas I-III prelekcje na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także bezpieczeństwa w domu i na podwórku – w tym poruszenie tematu o niebezpiecznych kontaktach z nieznajomymi. Uczniowie przypomną sobie również podstawy pierwszej pomocy, na który numer alarmowy zadzwonić oraz na co zwracać uwagę przy udzielaniu pomocy osobie poszkodowanej. Nie ominą nas również ciekawe zajęcia tematyczne z wychowawcami oraz konkurs na logo naszej kampanii.
Nowa galeria Dzikie zwierzę została dodana do albumu fotograficznego
Prace uczniów klas IV - VIII wykonane na Szkolny Konkurs Informatyczny.
100 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego
"Przysięgam Panu Bogu wszechmogącemu, że jako dobry żołnierz będę spełniał wszystkie rozkazy mojej przełożonej władzy powstańczej.
Ślubuję dotrzymać tajemnicy organizacyjnej i na wezwanie walczyć z bronią w ręku o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Tak mi dopomóż Bóg!"
100 lat temu, z 2 na 3 maja 1921 roku, wybuchło III powstanie śląskie. Jego celem było przyłączenie Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej. Największy zryw polskich mieszkańców Górnego Śląska zaliczany jest do jednego z pięciu zwycięskich powstań w naszej historii. Ciężkie walki z Niemcami toczyły się do 5 lipca 1921 roku. Dyktatorem powstania został Syn Ziemi Śląskiej - Wojciech Korfanty. Liczbę powstańców szacuje się na ok. 60 tyś. osób - wielu pochodziło z terenu dzisiejszego Jastrzębia-Zdroju. Wspomnijmy o Mikołaju Witczaku, pełniącym funkcję zastępcy dowódcy Grupy "Południe", jego bracie, Józefie Witczaku, ze sztabu dowódczego powstania, czy też Ludwiku Piechoczku, pośle na Sejm II Rzeczypospolitej, zamordowanym przez Niemców w KL Auschwitz-Birkenau w czasie II wojny światowej.
W III powstaniu śląskim wyróżnił się pochodzący z Szerokiej dowódca III batalionu pułku żorskiego Feliks Michalski, a także Paweł Stania z Jastrzębia Górnego, dowódca kompanii ciężkich karabinów maszynowych. W walkach o Rybnik brała udział 12 kompania pułku wodzisławskiego, dowodzona przez pochodzącego z Ruptawy, Franciszka Czyża.
Wśród powstańców wyróżnić możemy jednego z największych Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Henryka Sławika, a także Teofila Szczęsnego i Jana Abrahamczyka - późniejszych komendantów policji w Jastrzębiu, zastrzelonych przez Sowietów w ramach zbrodni katyńskiej.
Jastrzębianie brali udział w walkach na terenie uzdrowiska w pierwszym dniu powstania, przyczynili się do zwycięskiej bitwy pod Olzą, a także uczestniczyli w krwawych zmaganiach u podnóża Góry św. Anny.
Dzięki ich wysiłkom, teren dzisiejszego Jastrzębia-Zdroju został włączony w granice II Rzeczypospolitej. Natomiast Mikołaj i Józef Witczakowie przejęli uzdrowisko w Zdroju, które otrzymało zaszczytne miano "Perły Uzdrowisk Śląskich" okresu międzywojennego.
Cześć i pamięć Powstańcom Śląskim!!!
opracował nauczyciel historii - Paweł Czarnuch
Przypominamy o trwającym konkursie plastycznym pt. "Ten Dwudziesty Pierwszy Roczek".
Szczegółowe informacje na stronach:
www.3lojastrzebie.wixsite.com/trojka
www.sp4jastrzebie-zdroj.edupage.org
Znalazła się na ogólnopolskiej mapie innowacyjnych placówek.
Tym samym otrzymaliśmy certyfikat Geniallnej Szkoły, która wykorzystuje nowoczesne technologie do swoich działań edukacyjnych oraz promocyjnych.
Projekt Geniallne Szkoły powstał we współpracy z Genially i Ambasadorami Genially w Polsce.
Naszą szkołę możesz odnaleźć na mapie Polski >>>> GENIALNE SZKOŁY
Nie możemy się spotkać na uroczystej akademii z okazji majowych świąt, dlatego klasa 4a i klasa 4b z p. Izabelą Szklanny przygotowała prezentację, która przybliży Wam te ważne wydarzenia.
MAJOWE ŚWIĘTA (po otwarciu PowerPointa proszę kliknąć w Prezentuj - prawy górny róg)
Zobaczcie Padlet_MAJOWE ŚWIĘTA
Dziękujemy za pomoc techniczną nauczycielowi informatyki panu Przemkowi Zozworkowi.
III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego z klasami o profilu policyjnym, wojskowym oraz ratowniczym w Jastrzębiu-Zdroju oraz Szkoła Podstawowa nr 4 im. Ludwika Jerzego Kerna z klasami dwujęzycznymi w Jastrzębiu-Zdroju mają zaszczyt zaprosić uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych, a także polskich placówek edukacyjnych z Republiki Czeskiej do udziału w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pt. "Ten Dwudziesty Pierwszy Roczek" pod honorowym patronatem Konsul Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie Izabelli Wołłejko-Chwastowicz, Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój Anny Hetman.
Głównym celem konkursu jest:
upamiętnienie 100 rocznicy III Powstania Śląskiego,
budzenie u młodzieży postaw patriotycznych i dumy z dokonań Polaków,
wspieranie zainteresowań, uzdolnień uczniów,
integracja środowisk polonijnych za granicą.
Uczniowie mają za zadanie wykonać pracę plastyczną lub grafikę komputerową, dotyczącą tematyki Powstań Śląskich. Prace należy złożyć w sekretariacie III Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Wrocławskiej 6 w Jastrzębiu-Zdroju do 25 maja 2021 roku. Finał konkursu odbędzie się 1 czerwca 2021 roku.
Szczegółowe informacje podane są na stronach internetowych szkół: www.3lojastrzebie.wixsite.com, www.sp4jastrzebie-zdroj.edupage.com.
Współorganizatorami konkursu są: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Rybniku, Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju, Miejski Ośrodek Kultury-Galeria Historii Miasta oraz Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu-Zdroju.
Zapraszamy!!!
Pliki do pobrania:
Regulamin_konkursu_plastycznego.docx
Karta_zgloszenia_do_konkursu_zal._1.docx
Zgoda_nauczyciela_na_przetwarzanie_danych_osobowych_zal._2.docx
koordynator: Paweł Czarnuch
Powered by aSc EduPage